مشاوره نوجوان

بدون شک نوجوانی یکی از پر چالش‌ترین و بحرانی‌ترین دوره‌هایی هست که یک فرد در طول زندگی‌اش تجربه می‌کند. مشاوره نوجوان می‌تواند یکی از نیاز‌های حیاتی برای هر پدر و مادری باشد. به این دلیل که نوجوان، در این برحه زمانی، تغییرات جسمی و روحی زیادی را تجربه می‌کند که حساسیت‌های زیادی را با خودش به همراه دارد. آشنایی با نحوه ی چگونگی برخورد با این مشکلات و شرایط بلوغ می‌تواند کمک بزرگی برای تمامی والدین باشد.

مشاوره نوجوان می تواند یکی از نیاز های حیاتی برای هر پدر و مادری باشد.

چرا والدین و نوجوانان باید از مشاوره کمک بگیرند؟

نوجوان بعد از رو به رو شدن با تغییرات و چالش‌ها، ممکن است دچار سردرگمی و احساسات منفی شود. او نیاز دارد با کسی که شرایطش را درک می‌کند، صحبت کند و به دلایل زیادی مانند ترس از قضاوت شدن، عدم درک و همدلی، خجالت و موارد دیگر، خانواده اش را برای صحبت انتخاب نکند. برخی از خانواده‌ها به علت عدم آگاهی و مهارت برخورد با نوجوان‌شان، مدام سعی در نصیحت او دارند و به جای داشتن روابط دوستانه و صمیمی روز به روز از هم دورتر می‌شوند.

مشورت کردن نوجوان با همسالان خود می تواند اوضاع را سخت تر کند. چرا که او هم مانند فرزند ما اطلاعات کامل و صحیحی ندارد. در این زمان مشاور نوجوان با آگاهی و تخصصی که دارد می تواند مانند یک دوست و پشتیبان عمل کند. همچنین نوجوان بدون ترس از قضاوت شدن، مشکلاتش را با او در میان بگذارد. والدین هم برای داشتن رابطه‌ای گرم و صمیمی با فرزندشان می‌توانند از بهترین مشاوره نوجوان و مشاوره کودک کمک بگیرند و با توجه به توصیه‌های رواشناس، محبت و حمایتی که در این دوره حساس نیاز است را تامین کرده و به سلامت روحی و جسمی نوجوان در پشت سر گذاشتن این مرحله کمک کنند.

مشاور نوجوان با آگاهی و تخصصی که دارد می تواند مانند یک دوست و پشتیبان عمل کند.

برای چه مسائلی می‌توان از مشاوره نوجوان کمک گرفت؟

به طور کلی برای مسائلی که بتواند در سلامت روحی نوجوانان اخلال ایجاد کند و یا برای حل آن نیاز به مشورت داشته باشند، می توان از مشاوره نوجوانان کمک گرفت.

در ادامه به رایج ترین مسائلی که برای آن خانواده ها به مرکز مشاوره نوجوان مراجعه می کنند می پردازیم:

  • داشتن اضطراب و استرس
  • افسردگی
  • عدم کنترل خشم و پرخاشگری
  • مسائل مربوط به بلوغ جنسی
  • برنامه ریزی و مشکلات تحصیلی
  • مشکلات خانوادگی
  • طلاق و جدایی والدین
  • اختلال در خواب
  • اعتیاد و مصرف مواد مخدر
  • دوستی با جنس مخالف

آدرس مرکز مشاوره شکرانه برای مراجعه حضوری

تهران، خیابان پیروزی، خیابان پنجم نیروهوایی، بعد از فلکه دوم نیروهوایی، بین خیابان ۴/۳۵ و ۴/۳۶ ، پلاک ۲۷۰، طبقه دوم

آدرس مرکز مشاوره شکرانه برای مراجعه حضوری

مشاوره روانشناسی نوجوان تلفنی چه مزیت هایی دارد؟

برخی از نوجوانان به علت حس غروری که دارند به راحتی نمی‌پذیرند با یک بزرگسال غریبه صحبت کرده و مشکل‌شان را در میان بگذراند. همچنین عواملی مانند ترس و خجالت مانع او برای مراجعه حضوری می شود. مشاوره نوجوان تلفنی این امکان را به او می‌دهد که بدون خجالت هر حرفی را که در ذهنش دارد با مشاور درمیان بگذارد. یکی از مزیت های مهم دیگر این روش مشاوره این است که، مراجع در هر زمانی که دچار مشکل شود می‌تواند بدون اتلاف وقت با مشاور خود جلسه داشته باشد و در هزینه رفت و آمد هم صرفه جویی کند.

برای این نوع از مشاوره جدای مشاوره تلفنی می توانید از تماس تصویری و مشاوره آنلاین هم استفاده کنید. برای مشاوره تلفنی با شماره ۰۲۱۳۳۲۵۴۰۲۱ و برای تماس تصویری با تعیین وقت قبلی با واتساپ مرکز مشاوره شکرانه به شماره ۰۹۳۶۸۴۶۱۰۳۴ تماس بگیرید.

مشاوره روانشناسی نوجوان به صورت تلفنی نیز انجام می‌شود.

بلوغ و تاثیرات آن بر سلامت روان

بلوغ جنسی و جسمی

دوران بلوغ در دختران و پسران تفاوت‌هایی دارد. پسر ها معمولا بیشتر به واسطه هیجانات و شیطنت‌ها به مشکلات رفتاری دچار می‌شوند. و دختر ها دچار درگیری‌هایی با خانواده خود می شوند. بلوغ زودرس یکی از مشکلات شایعی است که برای دختران پیش می‌آید و برعکس بلوغ دیررس در پسران شایع تر است. که تاثیرات منفی زیادی بر روی سلامت روان دارد. نوجوانان همچنین به واسطه بلوغ جنسی دچار کنجکاوی‌های جنسی می‌شوند که اگر پاسخ صحیحی برای آن ها فراهم نباشد و آگاهی لازم برایش وجود نداشته باشد، به دنبال جواب سوالاتش از بین همسالان و سایت‌هایی مانند پورنوگرافی می رود که عواقب بدتری را به دنبال دارد.

بلوغ اجماعی و فکری

نوجوان بعد از ورود به سن بلوغ از اطرافیان این انتظار را دارد که استقلالش را به رسمیت بشناسند و برای آن تلاش می‌کند. او دوست دارد در جمع مانند یک فرد بزرگسال و بالغ با او رفتار شود. نوجوان به واسطه بلوغ فکری، بالارفتن سن و کسب تجربه، تصمیمات منطقی‌تری می‌گیرد. اگر همین نیاز به استقلال طلبی در نوجوانان توسط خانواده نادیده گرفته شود، آن‌ها برای تامین نیاز و احساسات به سمت همسالان و روابط پر ریسک می‌روند. برخی از والدین نمی‌توانند با این چالش ها و تغییرات سریع رفتاری نوجوان خودشان را تطبیق دهند که کمک مشاوره نوجوان در این شرایط می تواند در روند صحیح تربیتی تاثیر گذار باشد.

سخن آخر

دوران حساس و بحرانی بلوغ با چالش های بسیاری رو به رو است که فرزندمان می‌تواند به کمک مشاوره نوجوان از این مرحله به خوبی عبور کند. مشاوره نوجوان به عنوان یکی از زیرشاخه‌های مشاوره خانواده سطح دغدغه‌های خانواده‌ها را کاهش می‌دهد و توصیه ما به تمام پدر مادرها این است که از بهترین مشاوره نوجوان برای تمامی مسائل عاطفی، جنسی و تحصیلی فرزندشان کمک بگیرند.