مشاوره خانواده

امروزه با تغییر سبک زندگی و پیچیده تر شدن روابط و مشکلات، دیگر نمی شود مسائل و اختلافات را با کمک به اصطلاح ریش سفیدان فامیل حل کرد و نیازمند کمک متخصص است. مشاوره خانواده شامل طیف وسیعی از مسائل و چالش های متفاوت است که در ضمن کمک به حل مشکلات، در یاد دهی مهارت ها هم نقش بسزایی دارد. مشاوره خانواده هم به صورت فردی و هم به صورت گروهی انجام می شود و برخی از مباحث مطرح شده در آن عبارت است از:

مشاوره خانواده می‌تواند بسیاری از اختلافات زندگی را حل نماید.

برای چه مواردی به مشاور خانواده مراجعه کنیم؟

مشکلات و اختلافات در صورت حل نشدن، بزرگ تر می شوند و با تلنبار شدن بر روی هم مشکلات عمیق تر و بزرگ تری را به وجود می آورند. کمک گرفتن از متخصص بهترین روش برای پایان دادن به این مسائل است. در ادامه به چند مورد از موضوع های قابل مراجعه به مشاور خانواده اشاره می کنیم:

مشکلات عاطفی و اختلافات با همسر

از انجایی که خانواده محل آرامش و دوری از تنش و استرس است بهتر می‌باشد، قبل از بین رفتن حرمت ها و بالا گرفتن دعوا به مرکز مشاوره خانواده مراجعه کنیم و از بی علاقگی نسبت به یک دیگر، بی میلی جنسی، عدم علاقه برای صحبت کردن، آسیب های شدید به فرزندان و مسائل حاد دیگر، جلوگیری کنیم. درست است که زندگی زناشویی پر از چالش های متفاوت است ولی اگر ادامه داشته باشد باعث آسیب های روحی و عاطفی می شود.

شناخت رفتار و احساسات منفی همسر

همه افراد مخصوصا در سبک زندگی امروزی دچار احساسات و تعارضات منفی می شوند. آن ها تنش، فشار روانی، اضطراب و استرس زیادی را متحمل می‌شوند که هر چقدر سعی در پنهان کردن آن داشته باشند باز در یک موقعیتی بروز می کند. که می تواند برای زندگی مشترک آسیب زا باشد. همچنین برخی از رفتار ها ریشه در تربیت زمان کودکی شخص دارد و مشاور با شناخت آن ها سعی در تغییر و بهبود اوضاع دارد. همچنین با یاد دهی مهارت های ارتباطی به شما در تقویت حل مسئله کمک می کند.

طلاق عاطفی

طلاق عاطفی زمانی اتفاق می افتد که زن و شوهر طلاق قانونی نگرفته اند ولی زیر یک سقف، فقط مانند همخانه، زندگی می کنند و روابط گرم و صمیمی بین آن ها وجود ندارد. بیان نکردن احساسات و سو تفاهم های حل نشده گاهی زوجین را به طلاق عاطفی نزدیک می کند.

زمانی که طلاق را به عنوان آخرین گزینه انتخاب می کنید

در موقعیت هایی که زن و شوهر با هم بحث می کنند و دعوایشان می شود کمی دوری و فاصله در عصبانیت شاید مفید باشد، اما برخی از زوجین این دوری را طولانی مدت می کنند که به آن عادت کرده و به سمت طلاق سوق داده می شوند. دقیقا در همین نقطه است که کمک یک متخصص متعهد می تواند زندگی شما را نجات دهد و آرامش را به خانه شما بازگرداند.

زمانی که فقط بخاطر فرزندتان و یا ترس از آبرو به زندگی مشترک ادامه می دهید

وقتی در زندگی به جایی رسدید که صرفا برای حرف دیگران، فرزندان، ابرو و… دلایلی به جز علاقه به همسرتان در زندگی مشترک ماندید، از یک مشاور کمک بگیرید. این امر در طولانی مدت اسیب های شدید روحی و حتی جسمی به شما و فرزندانتان وارد می کند. بچه ها در عین کودکی بسیار باهوش هستند و هر گونه سردی و اختلاف را بین پدر و مادر متوجه می شوند که سبب می شود استرس های زیادی را متحمل شوند.

چگونگی تربیت فرزند و رابطه با نوجوان در سن بلوغ

تربیت فرزندان نیازمند آگاهی، اطلاعات و مهارت های بالایی است . برخی از زوجین از ترس ندانستن چگونگی تربیت فرزند از بچه دار شدن، واهمه دارند. همچنین در زمان بلوغ که نوجوان دوران بحرانی را پشت سر می گذارد، والدین نمی دانند چگونه با مسائل جدید فرزندشان روبه رو شوند برای همه این مسائل می شود از مشاوره خانواده کمک گرفت.

موارد دیگری که ضرورت مشاوره خانواده را می رساند عبارت است از:

 • بهبود روابط اعضای خانواده با یک دیگر
 • نحوه ی تعامل با یک دیگر
 • پیام های ارتباطی
 • انتقال بین نسلی و تاثیرات خانواده ها بر زوجین
 • سبک های والدگری
 • شناخت نیاز های فردی و نیاز های خانواده
 • ارزیابی مشکلات روحی از قبیل افسردگی، وسواس و …
 • حل تعارض های درون فردی بین اعضای خانواده

مشاوره خانواده می‌تواند بهترین راهنما برای افراد باشد.

هدف مشاوره خانواده و مزایای آن

کنفسیوس فیلسوف معروف چینی بر این باور است که برای اصلاح جهان ابتدا باید به ملت نظم داد و برای نظم ملت، خانواده ها باید به تعادل برسند که نظم خانواده نیازمند پرورش شخصی است. اهمیت اصلاح خانواده در این جمله فیلسوف بزرگ مشخص است. به طور کلی هدف مشاوره خانواده حل مشکلات رفتاری و عاطفی است که با بهبود اوضاع از فروپاشی خانواده ها جلوگیری کند همچنین درضمن آن کیفیت زندگی هم بالاتر رود.

از مزایای مشاوره می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس اعضا
 • آگاهی از تاثیر بیان احساسات و نقش آن
 • افزایش حمایت اعضای خانواده از یک دیگر در زمان های بحرانی و مشکلات
 • افزایش آگاهی و درک نسبت به تعارض ها و چگونگی برخورد با آن ها
 • مهارت حل مسئله
 • افزایش درک و فهم از مرزبندی های سالم و الگو های رفتاری سازگار

مشاوره خانواده اهداف و مزایای خاص خود را دارد.

اثربخشی مشاوره خانواده

همان طور که گفته شد رمز موفقیت در حل اصولی و ریشه ای تعارض ها و همچنین بهبود روابط بین اعضای خانواده، راهنمایی گرفتن از مشاور خانواده است. اما نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که تنها زمانی می توانیم از مشاوره خانواده نتیجه خوبی بگیریم که تمامی راهکار های مشاور را انجام بدهیم و در این راه سخت تلاش کنیم. خیلی از مراجعین انتظار دارند تنها با یک جلسه به تمامی مشکلات خود پایان ببخشند که این امری نشدنی است. پس نتیجه گرفتن از مشاوره خانواده تنها به جلسات مشاوره محدود نمی شود و نیازمند تلاش های اعضای خانواده هم هست و در هر زمانی که احساس کردید جلسات برای شما اثر بخش نبوده است، بلافاصله مشاوره را قطع نکنید و این نگرانی ها را با درمانگر خود در میان بگذارید.

مشاوره خانواده تلفنی

مشاوره خانواده زمانی که به صورت گروهی برای اعضای خانواده تشکیل شود، عموما به صورت حضوری برگزار می شود. اما در جلساتی که به صورت فردی انجام می شود، امکان مشاوره تلفنی مهیا است. مشاوره تلفنی یکی از راحت ترین روش های مشاوره است که طرفداران زیادی دارد. در این نوع مشاوره فرد در وقت و هزینه صرفه جویی می کند و مخصوصا در این ایام کرونایی از سلامت خود محفاظت می کند.

اگر به هر دلیلی نتوانستید از مشاوره حضوری استفاده کنید می توانید با تعیین وقت قبلی از مشاوره تلفنی کمک بگیرید:

 • ۰۲۱-77434921
 • ۰۹۳۶۸۴۶۱۰۳۴

شماره کشوری مشاوره تلفنی مرکز مشاوره شکرانه:

 • ۹۰۹۹۰۷۱۱۵۷

مشاوره خانواده به صورت تلفنی نیز قابل انجام است.

مشاوره خانواده آنلاین به چه صورت است؟

در مشاوره آنلاین و از طریق تماس تصویری امکان برگزاری مشاوره زوجین و گروهی هم برقرار است. همچنین با دیدن چهره همدیگر ارتباط بیشتری بین مراجع و مشاور برقرار می شود. شما می توانید با تعیین وقت قبلی با واتساپ مرکز مشاوره ی شکرانه به شماره ی ۰۹۳۶۸۴۶۱۰۳۴ تماس بگیرد.

مشاوره خانواده آنلاین موجب کاهش هزینه ها و جلوگیری از اتلاف وقت می‌شود.

سخن آخر

مشاوره خانواده طیف گسترده ای از مسائل را شامل می شود و با توجه به اوضاع پیچیده و شرایط امروزه به هر خانواده ایرانی برای یادگیری مهارت ها و بهبود کیفیت زندگی توصیه می شود.