مشاوره ترک خود ارضایی

غریزه جنسی، برای لذت بردن، تولید مثل و ادامه نسل به طور طبیعی در همه افراد وجود دارد و نیازی غیر قابل انکار است. بشر از طریق ازدواج این نیاز را رفع می‌کند. اما برخی از افراد در زمانی که به هر دلیلی شرایط ازدواج را ندارند به کار‌های غیر اخلاقی مانند روابط نامشروع، خودارضایی و دیگر انحرافات جنسی روی می‌آورند. خود ارضایی امری شایع، مخصوصا در بین جوانان است که اگر از یک حدی فراتر رود به عنوان اعتیاد به خودارضایی از آن نام برده می شود. این اعتیاد می تواند عواقب جسمی و روحی را به دنبال خود داشته باشد. مشاوره ترک خود ارضایی می‌تواند بزرگترین کمک به این افراد برای رهایی از این اعتیاد باشند.

مشاوره ترک خود ارضایی

بررسی خود ارضایی از دیدگاه اسلام، روانشناسی و پزشکی

خود ارضایی در اسلام

روابط جنسی نامشروع و خود ارضایی در اسلام به شدت مورد نکوهش قرار گرفته است و آن را گناهی بزرگ می‌داند. خداوند غریزه جنسی را در بدنمان قرار داده است ولی رفع این نیاز را در چارچوب خانواده و ازدواج تعبیه دیده است.

خود ارضایی در روانشناسی

خود ارضایی می‌تواند در فرد احساس گناه، حقارت، کاهش اعتماد به نفس، افسردگی و از دست دادن آرامش را به همراه داشته باشد. خود ارضایی شاید صرفا ارضای جسم را به همراه داشته باشد، ولی فرد را به آرامش نمی‌رساند. او با تنش و تعارض‌های ذهنی روبه رو می‌شود. همچنین در اغلب موارد اعتیاد به خودارضایی، وابستگی به پورن را هم به دنبال خود دارد. مشاوره ترک اعتیاد به پورن در رهایی از این رفتار دردسر ساز  نقش موثری را ایفا می‌کند.

خود ارضایی در پزشکی

عوارض جسمی مانند کاهش وزن، به هم ریختن سیستم سوخت و ساز، عفونت و یا آسیب به اندام تناسلی، زود انزالی، مشکلات پوستی و درد‌های کمر می تواند از عوارض اعتیاد به خود ارضایی باشد و از دیدگاه علمی و پزشکی انجام زیاد این کار عواقب زیادی را داراست.

ترک خود ارضایی

زمانی که به یک رفتار عادت کرده باشید کنار گذاشتن آن کمی مشکل است، مخصوصا اگر از آن عمل لذت ببرید، ترک آن را کمی سخت تر می کند. حذف خود ارضایی یکی از همین تصمیمات سخت است. احتمالا شما بار‌ها تصمیم به کنار گذاشتن استمنا گرفته‌اید ولی بعد از مدتی باز به آن روی آوردید. در ادامه به چند روش درمان خود ارضایی می پردازیم.

از سر زنش کردن خود دست بردارید و احساس گناه را رها کنید!

داشتن حس عذاب وجدان و سرزنش مداوم، هیچ کمکی به این امر نمی‌کند و استرستان را بالاتر می‌برد. این احساس پوچی حتی می‌تواند باعث تشدید و تکرار این عمل شود.

به بررسی دلایل‌تان برای ترک خود ارضایی بپردازید!

با خودتان فکر کنید و تمام دلایل منطقی که برای این تصمیمتان وجود دارد را بر روی کاغذ بنویسید این دلایل به شما کمک می‌کند تا راه حل موثری پیدا کنید.

اختلالات روحی و عوامل روانی را بررسی کنید!

اگر به علت داشتن افسردگی، اضطراب، استرس، وسواس، این عمل را انجام می‌دهید تا از اضطرابتان کم کنید باید به روانشناس برای مشاوره فردی و درمان این اختلالات مراجعه کنید. اگر به هر دلیلی به جز نیاز جنسی این کار را انجام می‌دهید، می‌تواند عواقب بسیاری از جمله عدم لذت از رابطه ی جنسی در آینده داشته باشد.

به بررسی افکار و اعمال خود بپردازید!

تنهایی و یا افکار تحریک کننده می‌تواند یکی از بزرگ ترین دلایلی باشد که ما را به خود ارضایی سوق دهد. در معرض قرار نگرفتن این افکار کمک بزرگی به ما می‌کند. همچنین دیدن فیلم‌هایی با صحنه های تحریک کننده فرد را تشویق به استمنا می‌کند.

فعال باشید و تایم خود را با کار های دیگر پر کنید!

اگر تایم آزاد خود را با کار‌های مفید تر پر کنید دیگر زمانی برای خودارضایی باقی نمی ماند. همچنین انرژی خودتان را به صورت بهتری تخیله کرده اید.

ورزش را در برنامه ی هفتگی خود قرار دهید!

ورزش به ما کمک می‌کند احساسات منفی، تنش و فشار‌های عصبی را تخلیه کنیم همچین با ترشح اندروفین باعث ایجاد احساس شادی و و آرامش بیشتر در فرد می‌شود.

بررسی زمان تحریک و داشتن یک استراتژی!

باید بررسی کنید در چه تایمی از روز بیشتر تحریک جنسی می‌شوید. قبل از خواب؟ قبل از دوش گرفتن؟ هنگام فیلم دیدن ؟ و .. اگر بتوانید محرک‌های خودتان را بشناسید می‌توانید آن ها را تغییر بدهید.

تایم بیشتری را با اطرافیان خود بگذرانید!

زمانی که تایم بیشتری را با خانواده و دوستان در اجتماع می‌گذرانید تمرکزتان بر روی موضوعات دیگر بیشتر می‌شود چرا که برخی اوقات تنها ماندن خودش عاملی تحریک کننده برای انجام خود ارضایی می‌شود.

شب ها لباس اضافه بپوشید و از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کند!

مالیدن و یا لمس اندام تناسلی شما را به خودارضایی تشویق می‌کند. پوشیدن لباس های تنگ و جذاب می تواند محرکی برای این کار باشد.

برای مشکل خود ارضایی می توان از مشاوره ترک خود ارضایی کمک گرفت.

برای ترک خود ارضایی باید از مشاوره روانشناس کمک بگیریم؟

زمانی که فرد به تنهایی نمی‌تواند از این نوع اعتیاد خارج شود نیاز به مشورت با یک متخصص آگاه برای ترک خود ارضایی تضمینی دارد.  شرکت در جلسات مشاوره جنسی  و صحبت با روانشناس در پیدا کردن علت و راه حل موثر غلبه برخود ارضایی، به شما کمک می‌کند. این جلسات کاملا به صورت محرمانه انجام می شود.

برخی از مسائلی که درمانگر به بررسی آن‌ها می‌پردازد:

 • بررسی دلایل انجام خود ارضایی
 • بررسی زمان های انجام خود ارضایی
 • بررسی احساس، افکار و رفتار شما در حین خودارضایی
 • بررسی رفتار های جنسی دیگر
 • اتفاقات تلخ گذشته
 • فشار و مشکلات فعلی شما
 • بررسی اتفاقاتی که می تواند بر روی تشویق شدن شما به خود ارضایی اثر بگذارد.

برای ترک خود ارضایی باید از مشاوره روانشناس کمک بگیریم.

ترک خود ارضایی با مشاوره تلفنی یا آنلاین

برای مشاوره درمان استمنا (درمان جق زدن) برخی از افراد نیازمند کمک روانشناس هستند ولی به علت خجالت زدگی به مرکز مشاوره مراجعه نمی کنند این افراد می تواند از مشاوره تلفنی و مشاوره آنلاین استفاده کنند. مشاورین مرکز مشاوره شکرانه جلسات درمانی تلفنی را به همان کیفیت حضوری برگزار می‌کنند.

برای مشاوره تلفنی می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید:

 • 02177463265 
 • ۰۹۳۶۸۴۶۱۰۳۴

شماره واتساپ مرکز مشاوره شکرانه ۰۹۳۶۸۴۶۱۰۳۴ می‌باشد.

عوارض خود ارضایی

زمانی که خود ارضایی بیش از حد انجام شود عوارض جسمی و روحی را به دنبال خودش دارد که موارد زیر برخی از آن هاست:

 • صدمه زدن به اندام تناسلی
 • ضعیف شدن قوای جسمی و جنسی
 • اختلال در رشد سیستم عصبی
 • از دست داد شادابی و نشاط
 • ایجاد احساسات منفی
 • کاهش اعتماد به نفس
 • احساس گناه شدید و عذاب وجدان
 • عدم تمایل به جنس مخالف
 • اعتیاد ذهنی و روانی
 • افت تحصیلی و شغلی
 • احساس ناتوانی
 • مشکلات پوستی

خود ارضایی عوارض متعددی دارد.

سوالات متداول در مورد خود ارضایی

۱- همیشه بلافاصله بعد از خودارضایی عذاب وجدان می گیرم، چه کار کنم؟

اگر این حس ها دوام داشته باشد و به خود ارضایی ادامه دهید، در طول زمان منجر به احساس افسردگی و دیگر اختلال‌های جسمی و روحی می‌شوید.

۲- به خود ارضایی اعتیاد پیدا کرده‌ام آیا قابل درمان است؟

بله، این اعتیاد به کمک مشاور به مرور زمان و قدم به قدم حل می‌شود.

۳- درست است که می گویند خود ارضایی باعث زود انزالی و ناباروری می‌شود؟

مردانی که با فیلم‌های پورن، خودارضایی می‌کنند استانه تحمل آنان پایین می‌آید و زودانزال می‌شوند. در زمان ازدواج برای آن ها مشکل ایجاد می‌کند. در مورد ناباوری هم به صورت مستقیم باعث این مسئله نمی‌شود، ولی می تواند هورمون ها را تغییر بدهد.

۴- خود ارضایی را نمی توانم ترک کنم ولی زندگی‌ام را مختل کرده است. چه کاری می توانم انجام بدهم؟

زمانی که هر امری تعداد دفعاتش زیاد شود، تایم زیادی از ما بگیرد و عملکرد روزانه ما را تحت تاثیر قرار بدهد باعث ایجاد اختلال می‌شود. خود ارضایی هم می‌تواند به همین گونه باشد و باید برای ترک آن به مشاوره جنسی مراجعه کرد.

۵- بقیه متوجه می‌شوند من خودارضایی می کنم؟

اگر شما به کسی نگویید کسی متوجه نمی‌شود ولی تکرار برخی از رفتار های شما مانند حمام کردن می‌تواند دیگران را به شک بیاندازد.

۶- اگر در مجردی خود ارضایی کنم در ازدواج دچار مشکل می شوم؟

اعتیاد به خودارضایی می‌تواند بعد از ازدواج برای شما مشکلاتی مانند عدم رضایت جنسی، زودانزالی و بی میلی جنسی به وجود بیاورد. اگر بعد از انجام تمامی روش‌ها باز هم نتوانستید اعتیاد به خودارضایی را ترک کنید، کمک از مشاوران و متخصصان بهترین راه حل برای شماست و انجام هر چه سریع آن به کاهش عوارض جانبی کمک شایانی می کند.

سخن آخر

خودارضایی اگر به اعتیاد تبدیل شود عواقب جسمی و روحی خطرناکی را به دنبال خود دارد. این نوع اعتیاد مانند هر اعتیاد دیگری آسیب زننده است. مشاوره ترک خودارضایی به افرادی که بار ها در ترک این اعتیاد دچار شکست شده اند کمک می کند و علاوه بر درمان استمنا از بازگشت مجدد آن پیشگیری می کند. اگر به هر دلیلی از صحبت کردن با روانشناس در این زمینه خجالت می کشید می توانید از ترک خودارضایی با مشاوره تلفنی  کمک بگیرید.