مشاوره قبل از ازدواج

ازدواج، یکی از مهم ترین تصمیماتی است که فرد در طول زندگی‌اش می‌گیرد، که این تصمیم نیازمند شناخت و آگاهی بالایی است. همه انسان‌ها آرزو دارند زندگی مشترکشان سرشار از خوشبختی باشد و با شکست روبه رو نشود. اما ازدواج شاد و خوبشخت با ارزو کردن و بخت و اقبال به دست نمی آید بلکه نیاز به بررسی و شناخت عمیقی دارد. مشاوره قبل از ازدواج در به دست آوردن مهارت‌های همسر گزینی و شناخت اصولی کمک و از اتفاقات ناخوشایند زندگی پیشگیری می کند.

مشاوره قبل از ازدواج برای زوجین بسیار کمک کننده می‌باشد.

مشاوره پیش از ازدواج چیست و چه اهدافی دارد؟

دخترها و پسرهای جوان در ابتدای راه و قبل از شروع زندگی مشترک، خیلی از مسائل را نمی بینند و نگاهی واقع بینانه به شرایط ندارند. اما با گذشت زمان کم کم اختلافات بروز پیدا می‌کند و با نگاهی بدون هیجان واقعیت را می بینند. برخی از افراد هنوز ازدواج را مانند هندوانه‌ای در بسته می‌دانند که تقدیر، خوبی یا بدی آن را مشخص می کنند. با این که همین افراد هنگام خرید هندوانه از تجربه ی فروشنده استفاده می کنند و بابت خوبی یا بدی، از او سوال می پرسند.

خیلی از زوج‌های جوان به جای آماده شدن برای ازدواج بیشتر به دنبال آمادگی برای مراسم ازدواج هستند. آن ها ساعت‌های زیادی را صرف خرید و کارهای مراسم عروسی می‌کنند. اما زمانی که می خواهند برای مشاوره زمان بگذرانند، نداشتن وقت را بهانه می‌کنند. شاید در ظاهر تا مدت‌ها همه چیز شیرین و خوب باشد، اما به مرور اختلافات مذهبی، فرهنگی، مسائلی مانند عدم مسئولیت پذیری یا برقراری ارتباط می‌تواند مشکل ساز شود. مشاوره قبل از ازدواج استاندارد‌های لازم برای ازدواج دو نفر را مطابق ویژگی های فرهنگی، اجتماعی، تحصیلی، قومی، مذهبی و اقتصادی ارائه می‌دهد.

از اهداف مشاوره ازدواج می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارزیابی مهارت‌های زندگی هر دو نفر
 • بررسی آمادگی ازدواج
 • ارزیابی همسان بودن زوجین

مشاوره پیش از ازدواج چیست و چه اهدافی دارد؟

مشاوره پیش از ازدواج ما را از چه مسائلی آگاه می کند و چه فوایدی دارد؟

برخی از مهم ترین نکاتی که مشاوره پیش از ازدواج شروع زندگی مشترک می تواند در اختیار ما قرار دهد عبارت است از:

 • درک هدف از ازدواج
 • کمک و راهنمایی بدون دخالت در تصمیم گیری نهایی
 • شناخت تعارض ها و آموزش تکنیک های برخورد با آن
 • آموزش مهارت های زندگی
 • تصمیم گیری در مسائل مالی
 • داشتن ارتباط موثر
 • یادگیری انتقاد سازنده
 • مسئولیت پذیری
 • شناخت حساسیت‌های هر دو نفر
 • کنترل خشم

پیش از شروع زندگی مشترک باید به مشاوره قبل از ازدواج مراجعه کرد.

مشاوره پیش از ازدواج چند جلسه است؟ چه مراحلی دارد؟ و هزینه آن چقدر است؟

تعداد جلسات مشاوره می تواند بسته به فرد تغییر کند، ولی عموما ۵ الی ۶ جلسه است. که در جلسات اول با معرفی و اطلاعات اولیه، بررسی روند آشنایی، بررسی گذشته ی فرد و انتظارات فرد از ازدواج و همسرش پرداخته می‌شود. همچنین در مورد چگونگی روند مشاوره ازدواج توضیح داده می‌شود. در مرحله بعد به زوجین، انجام تست توصیه می‌شود. با تفسیر تست‌های شخصیت شناسی و مصاحبه بالینی و … مشاور، اطلاعات مفیدی برای راهنمایی زوجین به دست می آورد. و باتوجه به نتایج، روند مشاوره را ادامه می دهد و جلسات آخر را به جمع بندی می پردازد. هزینه جلسات مشاوره و انجام تست‌ها با توجه به مدرک مشاور و مرکز مشاوره می تواند متغییر باشد

برای اطلاع از هزینه جلسات با مرکز مشاوره شکرانه ۰۲۱۳۳۲۵۴۰۲۱تماس بگیرید.

مشاوره پیش از ازدواج در طی جلسات مختلفی برگزار می‌شود.

بهترین زمان برای مشاوره ازدواج چه زمانی است؟

بهترین زمان برای مشاوره، بعد از چند جلسه آشنایی و شناختی که به صورت کلی از طرف مقابل به دست آورده اید، است. به این دلیل که هنوز دچار وابستگی‌های شدید نشده‌اید و با دیدی واقع بینانه تر می‌توانید تصمیم بگیرید. همچینن از آن جایی که طولانی بودن مدت آشنایی دلیلی بر شناخت دقیق و کامل فرد نمی‌شود در هر زمانی می توان از مشاوره کمک گرفت. حتی اگر برای دوم قصد ازدواج دارید می‌توانید از مشاوره ازدواج مجدد کمک بگیرید. ازدواج مجدد به نوع خودش شرایط حساس و چالش های بسیاری را به همراه دارد. یک قدم اشتباه می‌تواند شکست دیگری را برای فرد رقم بزند.

آیا از خارج کشور هم می‌توانیم مشاوره داشته باشیم؟

افرادی که مهاجرت کرده‌اند می‌توانند از طریق مشاوره آنلاین و تلفنی، مشاوره پیش از ازدواج داشته باشند. مشاوره و خدمات روانشناختی بهتر است توسط کسی انجام شود که هم‌زبان و دارای فرهنگی مشترک باشد. تا بتواند برخی مسائل را به خوبی درک کند.

مشاوره قبل از ازدواج یک امر مهم و حیاتی برای زوجین محسوب می‌شود.

مشاوره ازدواج تلفنی

اگر به دلیل مشغله زیاد و یا در دسترس نبودن مرکز مشاوره ازدواج نمی‌توانید به صورت حضوری مراجعه کنید، می توانید از مشاوره تلفنی که یکی از راحت‌ترین روش‌های مشاوره است استفاده کنید. اگر به هر دلیلی نتوانستید از مشاوره حضوری استفاده کنید می توانید با تعیین وقت قبلی از مشاوره تلفنی ما استفاده کنید:

 • ۰۲۱-77434921
 • ۰۹۳۶۸۴۶۱۰۳۴

مشاوره قبل از ازدواج به صورت تلفنی نیز انجام می‌شود.

مشاوره ازدواج آنلاین

مشاوره آنلاین امروزه و مخصوصا در این ایام کرونا یکی از راه های پرطرفدار برای ارتباط با مشاور شده است. در مشاوره آنلاین با امکان تماس تصویری، در عین حال که ارتباط دیداری را با مشاور حفظ می کنید، در وقت و هزینه هم صرفه جویی کرده اید. برای مشاوره آنلاین با مرکز مشاوره شکرانه با تعیین وقت قبلی در واتساپ مرکز به شماره ی ۰۹۳۶۸۴۶۱۰۳۴ تماس بگیرید.

مشاوره پیش از ازدواج به صورت آنلاین هم قابل برگزاری است.

سوالات رایج و متداول در مشاوره پیش از ازدواج

۱- طرف مقابل راضی نیست به مشاوره بیاید، اگر تنهایی مراجعه کنم مفید است؟ اگر راضی به مشاوره نشود مشکلی دارد؟

زمانی که یکی از طرفین راضی به شرکت در جلسات نمی شود، قطعا بر روی روند مشاوره اثر گذار است. باید دلیل نیامدن شخص بررسی شود. اما به هر حال مشاوره با یکی از طرفین هم مفید است و شخص یاد می‌گیرد چگونه به شناخت بهتری برسد، و چه مسائلی را مورد بررسی قرار دهد. همچنین مهارت‌های ارتباطی را می‌آموزد و طرف مقابل را هم ترغیب به مشاوره می‌کند. با پیش رفتن جلسات در خیلی از مواقع فرد دیگر هم به مشاوره تمایل پیدا می کند.

۲- از مسائل جنسی هم در مشاوره پیش از ازدواج صحبت می شود؟

مشاور با توجه به میزان صمیمت و شرایط افراد به صورت فردی یا در جلسات دوتایی در مورد مسائل جنسی، ترجیحات و حتی فانتزی‌های جنسی به طور کلی صحبت می‌کند. در صورت نیاز زوجین را به مشاور جنسی ارجاع می دهد.

۳- حرف هایی که به مشاور به صورت خصوصی می گویم به طرف مقابلم منتقل می‌کند؟

رازداری اولین و مهم ترین اصول روانشناسی است و تمامی صحبت‌ها بین مراجع و مشاور باقی می ماند. اما در زمان پیش از ازدواج مراجعین هر دو نفر هستند، و باید به نفع هر دو پیش رود. همچنین مسائلی را نمی‌شود از کسی که قرار است شریک زندگی فرد بشود، مخفی کرد. اما در جلسات فردی و مشکلات فردی متفاوت است. به طور کلی بعضی از موضوع‌ها بر روی زندگی مشترک اثر گذار است و نمی توان آن ها را مخفی کرد برای مثال شخصی که قبلا نامزد کرده و اصرار کند مشاور چیزی در آن مورد نگوید، از آنجایی که این موضوع می‌تواند بر روی تصمیم فرد مقابل اثر بگذارد مراجع نمی‌تواند آن را مخفی کند.

۳- در مشاوره ازدواج اختلال‌های شخصیت طرف مقابل مشخص می شود؟

بله. اصلا یکی از مواقعی که اختلال‌ها شناسایی می‌شود، زمانی است که فرد برای مشاوره ازدواج مراجعه می کند. اگر مشاور با نتایج به دست آمده از تست‌ها به مواردی مشکوک شود حتما به بررسی بیشتری می پردازد.

۴- در مشاوره ازدواج سلامت عاطفی و روانی فرد مشخص می شود؟

مشاور با بررسی و تحلیل رفتار های شما همچنین نتایج تست‌ها به شما در شناخت ویژگی های طرف مقابلتان کمک می‌کند. حتی گاهی متخصص با توجه به مصاحبه بالینی، نتایج تست ها و ویژگی های شخصیتی می تواند بگوید فرد مستعد خیانت است یا خیر. افرادی که در زمان مجردی بسیار تنوع طلب بوده اند امکان دارد نتوانند این عادت خود را ترک بکنند و بیشتر در معرض خطر خیانت قرار بگیرند. در مطلب مشاوره خیانت همسر به طور مفصل تری به این موضوعات اشاره شده است.

۵- در جلسات مشاوره چه تست هایی گرفته می شود؟

تست‌های پیش از ازدواج بسیار کاربردی هستند و انتخاب نوع تست بستگی به رویکرد و روش درمانگر دارد. اما یک روانسنج با تخصصی که در زمینه شناخت کاربرد تست ها و تفسیر آن ها دارد می تواند کمک بهتری به شما بکند. مرکز مشاوره شکرانه به آدرس ( تهران، خیابان پیروزی،  روبروی فروشگاه اتکا، جنب تالار سورتمه ساختمان اندیشه) با کادری مجرب و متخصص آماده خدمات رسانی به شما عزیزان است.

۶- مشاور امکان دارد به ما بگوید باهم ازدواج نکنیم؟

هیچ مشاوری به شما نمی گوید با این فرد ازدواج کنید یا خیر، تصمیم نهایی فقط به عهده مراجع می باشد. همانطور که در هنگام جدایی در جلسات مشاوره طلاق هیچ روانشناسی جای زوجین تصمیم نمی‌گیرد و انتخاب نهایی به عهده خود افراد است. مشاوره خانواده فقط در تصمیم گیری به شما کمک می‌کند. در واقع او با شناخت و بررسی ویژگی‌های شخصیتی شما، هدفتان از ازدواج و خواسته‌های شما، اطلاعات ارزشمندی را در اخیتارتان می گذارد تا با آگاهی کامل، خودتان تصمیم بگیرید.

۷- اگر مشاور تشخیص دهد ما مناسب یکدیگر نیستیم چه کار باید کرد؟

مشاور شما را از مشکلاتی که ممکن است در آینده با آن مواجه شوید آگاه می کند. به شما کمک می کند با یاد گرفتن مهارت های لازم این مشکلات را کمرنگ‌تر کنید. اما در زمانی که تعداد این اختلافات و عدم تفاهم ها زیاد شود به شما هشدارهایی می دهد.

سخن آخر

اهمیت مشاوره قبل از ازدواج غیر قابل کتمان است و به همه افراد برای داشتن بهترین انتخاب کمک می‌کند. مهارت همسر گزینی، یادگیری مهارت زندگی، بررسی آمادگی ازدواج و درک هدف از ازدواج تنها بخشی از مزایای مشاوره ازدواج است. از آنجایی که ازدواج یکی از مهم ترین تصمیماتی است که فرد در طول زندگی اش می‌گیرد، درضمن نیاز به آگاهی بالایی هم دارد، ما مشاوره پیش از ازدواج را به همه دختران و پسران توصیه می کنیم.