مشاوره زناشویی

بروز مشکل در رابطه زناشویی امری بسیار طبیعی است. خیلی از ما بار‌ها این جمله را شنیده‌ایم که دعوا نمک زندگی هر زن و شوهری محسوب می‌شود. اما توجه به این نکته بسیار مهم است که بدانیم اگر این مشکلات به صورت اصولی حل نشود و به مرور زمان روی هم انباشته شوند، مشکلات بزرگ تر و جدی تری را به وجود می آورد. شاید در ابتدا اختلاف نظرها و حل آن برای خود زوجین هم باعث رشدشان شود و یاد بگیرند با کمک هم دیگر مشکلات را از میان بردارند اما در برخی از موقعیت‌ها بروز مشکلات پیچیده تر باعث می شود زوج ها دیگر انرژی اولیه را نداشته باشند و اوضاع بهم بریزد. با کمک مشاوره زناشویی می توان به خیلی از این مسائل و اختلافات پایان داد.

مشاوره اختلاف زناشویی به منظور رفع اختلافات میان زوجین برگزار می شود.

چرا کمک گرفتن از مشاوره رابطه زناشویی اهمیت دارد؟

مشاوره روابط زناشویی می‌تواند رابطه عاطفی، رابطه جنسی، اختلافات و کشمکش‌های زن و شوهر را شامل شود. به زوجین برای داشتن رابطه ای گرم و صمیمی کمک کند. مواردی که می‌تواند ضرورت مشاوره برای زوجین را برساند شامل موارد زیر است:

موضوعاتی که نمی‌توانید به راحتی درباره آن با همسرتان صحبت کنید

خیلی از مواقع پیش می‌آید که احساسات یا حرف‌هایی را نمی‌توانید با همسرتان در میان بگذارید. در چنین شرایطی با کمک یک مشاوره خانواده با تجربه و حمایتگر، شما می‌توانید بر ترس های خودتان غلبه کنید و مسائلی را که می‌دانید همسرتان باید از آن‌ها با خبر شود را به او بگویید.

زمانی که درگیر مشکلاتی شده‌اید که علتش را نمی دانید

مشاوره به زوجین کمک می‌کند تا با بررسی مشکلات، علت اصلی و زمان شروع آنها را پیدا کنند و برای حل آن مسائل قدم بردارند. برای مثال شما می‌گویید با همسرتان مثل قبل نیستید و دیگر حس خوشایند گذشته را ندارید ولی نمی‌دانید چه شد که به این جا رسید. مشاور در این زمان به شما کمک میکند تا با تحلیل و بررسی به صورت ریشه‌ای به بهبود اوضاع بپردازید و رابطه گرم و صمیمی گذشته را به زندگی خود برگردانید.

زمانی که احساس می‌کنید همسرتان شما را درک نمی‌کند

در یک رابطه سالم و موثر باید هر دو طرف نسبت به احساسات همدیگر آگاهی داشته و از صمیمیت خوبی برخوردار باشند. زمانی که حس کردید همسرتان شما را نمی‌فهمد یا حرف‌ها و احساسات شما را درک نمی‌کند و به آن بی‌توجه است، می‌توانید از یک مشاوره مشکلات زناشویی کمک بگیرید. اما در موقعیت‌هایی که صمیمیت به میزان زیادی از بین رفته و مکالمات احساسی و خصوصی شما خیلی کم شده است، همچنین مانند یک غریبه با یک دیگر رفتار می کنید، ضرورت مشاوره به چشم می خورد.

زمانی که حس اعتمادتان نسبت به یکدیگر از بین رفته است

حس بی‌اعتمادی ضربه بزرگی برای هر نوع رابطه‌ای است. داشتن اعتماد به یک دیگر از مهمترین رکن‌های زندگی مشترک به شمار می‌رود. زمانی که اعتماد به هر دلیلی چه به واسطه خیانت جنسی و چه به واسطه دروغ گفتن‌های مکرر، از بین رود، بازگشت حس اعتماد کار بسیار سختی است که در این زمان ضرورت کمک از روانشناس و مشاوره خیانت همسر   دیده می‌شود.

زمانی که انتهای هر صحبت کردن به بحث و جدل ختم می شود

دعوا شاید به اصطلاح نمک زندگی باشد ولی اگر از یک حدی بالاتر رود شورش در می‌آید. زمانی که دیگر به طور عادی صحبت نمی‌کنید و ته تمامی حرف‌ها به دلخوری، بحث و کشمکش ختم می‌شود بهتر است قبل از ورود اطرافیان برای کمک در حریم شخصی از مشاوره خانواده کمک بگیرید.

زمانی که در روابط جنسی دچار مشکل هستید

خیلی از اختلافات و ناراحتی‌های بین زوجین از نارضایتی‌های جنسی نشات می‌گیرد. زمانی که احساس می کنید میل جنسی شما و یا همسرتان کم شده است و درخواست داشتن رابطه جنسی مکررا رد می شود، می توانید از مشاوره بی میلی جنسی برای درمان این موضوع کمک بگیرید. همچنین زمانی که از رابطه جنسی به عنوان ابزاری برای باج گیری یا چانه زنی استفاده می‌شود، در این شرایط باید از مشاوره جنسی برای بهبود اوضاع کمک بگیرید.

زمانی که طلاق را تنها راه نجات می‌دانید

وقتی به جایی رسیده‌اید که جدایی را تنها راه پایان مشکلات می‌دانید بهتر است قبل از هر گونه اقدامی برای طلاق با یک روانشناس مشورت کنید. مشاوره طلاق به شما کمک می‌کند تا با بررسی اوضاع بهترین تصمیم را برای بهبود زندگی‌تان بگیرید.

مشکلاتی که هیچ وقت به طور کامل حل نشدند

برخی از مسائل و مشکلات انقدر جدی نیستند که بتواند به رابطه صدمه بزنند. ولی غیر قابل حل باقی مانده‌اند. متخصص در این زمان به شما کمک می‌کند راهکاری برای این مشکل پیدا کنید و به تعارضات پایان دهید.

اختلاف بین زن و شوهر به کمک مشاوره زناشویی می‌تواند رفع شود.

مشاوره زناشویی تلفنی به چه صورت است؟

زمانی که به هر دلیلی نمی‌توانید به مرکز مشاوره زناشویی مراجعه کنید، می‌توانید از امکان مشاوره به صورت تلفنی استفاده نمایید. امروزه مشاوره تلفنی در بین مردم به خصوص افراد شاعل بسیار پر طرفدار شده است. چرا که بدون اتلاف وقت و انتظار طولانی مدت برای پیدا کردن تایم آزاد از مشاور کمک می‌گیرند. همچنین در زمان‌هایی که برای بیان مسائل جنسی راحت نیستند، مشکل‌شان را به صورت تلفنی با روانشناس درمیان می‌گذراند.

مطالب مرتبط: سکس تراپی چیست؟

مشاوره زناشویی به صورت تلفنی نیز انجام می شود.

سخن آخر

همه افراد در زندگی مشترک، مشکل و بحث و دعوا را تجربه می‌کنند. این مسئله را نمی‌توان به طور کلی از زندگی زناشویی پاک کرد. عموما در این مواقع بزرگتر‌ها و اطرافیان سعی در کمک به حل اختلافات دارند. اما باید بدانیم کمک افراد غیر متخصص در مواقعی شاید تاثیر منفی هم داشته باشد و ما را از مسیر درست خارج کند. همچنین برخی از افراد به دنبال راه حل در سایت های آموزشی هستند، کمک گرفتن از مطالب سایت‌های مشاوره زناشویی شاید آگاهی شما را بالا ببرد ولی نمی‌تواند کاملا مشکل را درمان کند. با کمک مشاوره زناشویی می‌توانید این اختلافات را به حداقل برسانید. همچنین به چشم یک فرصت برای بهبود کیفیت رابطه به آن نگاه کنید. متخصصان مرکز مشاوره شکرانه آماده پایان دادن به مشکلات شما هستند تا آرامش را به زندگی برگردانید.

مطالعه بیشتر: زوج درمانی