مشاوره جنسی

یکی از بزرگترین دلایل فروپاشی خانواده‌ها مشکلات جنسی است. مشکلاتی که با حل نشدن روی هم تلنبار می‌شوند و عواقبی مانند طلاق، مشکلات عاطفی و یا خیانت را به دنبال خود دارند. در گذشته صحبت از مشکلات و نارضایتی‌های جنسی به علت حس خجالت و شرم انجام نمی‌شد و زن و شوهر دلایل دیگری را برای جدایی بهانه می‌کردند. اما امروزه مشاوره جنسی می تواند نقش بسیار مهمی را در کاهش و بهبود این مشکلات ایفا کند. مشاوره جنسی صرفا به زن و شوهر محدود نمی‌شود و هر فردی مخصوصا دختران و پسران نوجوان در سن بلوغ نیازمند آموزش و آگاهی هستند که می‌توانند از مشاور کمک بگیرند. خدمات درمانی که توسط سکستراپ انجام می‌شود به شرح زیر است:

مشاوره جنسی زناشویی

روابط جنسی سالم، بعد مهمی از زندگی زناشویی را شکل می‌دهد که باید از رضایت و کیفیت خوبی برخوردار باشد. اگر دچار مشکلات جنسی هستید خجالت را کنار بگذارید و با یک متخصص جنسی مشاوره داشته باشید. همچین برای یادگیری مهارت‌های بیشتر روابط زناشویی، می توانید از مشاوره خانواده و به صورت تخصصی تر از مشاوره جنسی کمک بگیرید.

دختر و پسرانی که هنوز وارد زندگی مشترک نشده‌اند، زوج‌های جوان و حتی افراد میانسال می‌توانند بخشی از مخاطبان مشاوره جنسی باشند. برخی‌ها بر این باورند فقط افرادی که ازدواج کرده‌اند می‌توانند از مشاوره جنسی استفاده کنند. زوج های جوان اوایل رابطه مسائل مالی و عاطفی را مهم‌تر می‌دانند با این که با گذشت زمان عدم رضایت جنسی و مشکلات روابط زناشویی به یکی از مشکلات اصلی آن‌ها تبدیل می‌شود چرا که رابطه جنسی صرفا برای ارضای نیاز جنسی نیست و یکی از راه‌های عشق ورزی به همسر محسوب می‌شود و ارضای نیاز‌های روحی را هم به همراه دارد.

مشاوره جنسی برای نوجوانان در سن بلوغ

سن بلوغ یکی از بحرانی‌ترین دورانی است که فرد در زندگی طی می‌کند. نوجوان با تغییرات هورمونی و تغییرات جسمی و روحی که برایش پیش می‌آید دوران بلوغ را پشت سر می‌گذارد. این برهه زمانی خیلی از خانواده‌ها را نگران می‌کند و از آنجایی که در مدارس به اندازه کافی آموزش نمی‌دهند و شرایط و امکانات کمتری مهیا است، کمک گرفتن والدین از یک مشاوره جنسی برای نوجوان خود، می تواند مانع بروز بسیاری از مشکلات نوجوان در این سن شود.

مشاوره جنسی برای نوجوانان در سنین بلوغ می تواند کمک کننده باشد.

ویژگی های مشاور جنسی خوب و و ظایف آن

یک مشاور خوب در ضمن این که باید قابل اعتماد باشد، بدون پیش داوری و قضاوت، شما را راهنمایی کند، از محرمانه ماندن اطلاعتتان اطمینان داشته باشید و با او احساس راحتی داشته باشید، باید تمامی آموزش‌های لازم در زمینه مشاوره جنسی را گذرانده باشد همچنین به آناتومی و فیزیولوژی اندام جنسی تسلط داشته باشد. (تحت هیچ شرایطی در جلسات مشاوره نباید معاینه و تماس فیزیکی وجود داشته باشد که این امر از جمله ظایف مشاور جنسی یا سکستراپ نیست.)

یک درمانگر جنسی وظیفه دارد به شما در به دست آوردن اعتماد به نفس در توانایی جنسی کمک کند. او با بررسی مشکلات و ریشه یابی آن ها برای حل و بهبود مشکلات به شما موثر‌ترین راه‌هارا ارائه می‌دهد. برای اطمینان از اثر بخشی درمان باید به مرکز مشاوره جنسی معتبر با متخصصین مجرب مراجعه کنید.

مشاوره جنسی می‌تواند مشکل گشای بسیاری از اختلافات زناشویی باشد.

در چه موارد و زمانی باید به مشاوره جنسی مراجعه کنیم؟

همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم مشاوره جنسی فقط برای مشکلات و اختلالات نیست و زوج های جوان برای یادگیری مهارت های جنسی و همچنین نوجوان در سن بلوغ هم می‌توانند از راهنمایی‌های مشاور خوب بهره ببرند. اما به طور کلی افرادی که مسائلی زیر را در زندگی زناشویی خود دچار مشکل می‌بینند می‌توانند به درمانگر جنسی مراجعه کنند:

 • زود انزالی و دیر انزالی
 • مشکلات ارگاسم
 • افکار وسواسی در رابطه جنسی
 • احساس گناه درباره سکس
 • انحرافات و فانتزی های ناسالم
 • اختلال نعوظ
 • بی میلی جنسی
 • احساس دردناک بودن رابطه (واژینسموس)
 • بیش فعالی یا اعتیاد به سکس
 • از دست دادن صمیمت
 • تفاوت در محرک‌های جنسی
 • عدم رضایت و لذت از سکس
 • همجنس گرایی

مشاوره جنسی تلفنی و آنلاین به چه صورت است؟

با توجه به شرایط فرهنگی که استقبالی برای طرح مشکلات جنسی نمی‌شود. برخی از افراد تمایلی به مشاوره حضوری ندارند که البته مجدد باید به این موضوع اشاره کرد که در صورت حل نشدن مشکلات اولیه و گذشت زمان، مشکلات پیچیده‌تر و بزرگتر می‌شوند. همچنین می تواند مسائل بعدی را به وجود آورد. اگر به دلیل خجالت، علاقه نداشتن به مشاوره حضوری، نبود امکانات، نداشتن تایم کافی و یا هر دلیل دیگری نمی‌توانید از مشاوره حضوری استفاده کنید، شما می توانید از مشاوره جنسی تلفنی یا آنلاین مرکز مشاوره شکرانه که با متخصصانی مجرب آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند، کمک بگیرید.

مطالب مرتبط: سکس تراپی چیست؟

مشاوره جنسی به صورت تلفنی نیز انجام می گیرد.

سوالات رایج و متداولی که در مشاوره سکسولوژی پرسیده می شود

در زمان دخول درد زیادی دارم و از رابطه لذت نمی برم. آیا درمان می شوم؟

درد در هنگام دخول می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد که امکان دارد رواشناس شما را به متخصص زنان ارجاع دهد تا علت آن بررسی شود. یکی از دلایل شایع واژینیسموس است که منشا روانی دارد. بله، به کمک مشاور می توانید این مشکل را بهبود ببخشید.

آیا خودارضایی عوارض دارد و ضعف بینایی میاورد؟

اعتیاد به خودارضایی عواقبی را به دنبال دارد که در مطلب مشاوره ترک خود ارضایی به طور مفصل به آن پرداخته ایم. ولی برای ضعف بینایی هیچگونه دلیل علمی ثبت نشده است.

سخن آخر

مشکلات جنسی همواره یکی از مهم ترین مشکلات زوجین محسوب می شود و در خیلی از موارد طلاق و جدایی را به دنبال خود دارد. مشاوره جنسی نقش بسیار پر رنگی در درمان و کاهش این مشکلات دارد. در زمانی که زوجین به هر دلیلی به مرکز مشاوره جنسی مراجعه نمی کنند می توانند از مشاوره تلفنی و مشاوره سکسولوژی کمک بگیرند. این نوع مشاوره فقط به زوجین محدود نمی شود و برای نوجوانان در سن بلوغ هم موثر است.