مشاوره وسواس

وسواس یک بیماری قابل درمان است که فرد را مجبور به تکرار انجام کاری یا درگیری مدام ذهنی می‌کند. در گذشته بعد از گفتن کلمه وسواس، بلافاصله تصویر شخصی که در حال شست شو است به خاطرمان می‌آمد اما امروزه با افزایش آگاهی و اطلاعات، شناخت‌های بیشتری نسبت به این بیماری پیدا کردیم و می دانیم وسواس شست شو، تنها یکی از انواع وسواس عملی به شمار می رود. قبل از مشاوره وسواس بهتر است کمی اطلاعاتمان را تکمیل‌تر و سپس به متخصص مربوطه مراجعه کنیم. در ادامه به انواع وسواس و راه‌های درمان آن می پردازیم. با شکرانه همراه باشید.

وسواس چیست؟ و انواع آن کدام است؟

وسواس به طور کلی نوعی احساس اجبار در افکار و انجام اعمال است که خود شخص از بی فایده بودن آن آگاهی کامل دارد. اما دست خودش نیست و باز به رفتارش ادامه می‌دهد. وسواس گاهی از کودکی شروع می‌شود و اگر درمان نشود در تمامی سنین دیده می‌شود. این بیماری باعث بهم ریخته شدن نظم زندگی و اختلال در عمکلرد می‌شود، چراکه فرد تایم زیادی را برای انجام کار‌های غیر ضروری صرف می کند و از کار خودش می‌ماند.

انوع وسواس

  • وسواس فکری: تصاویر ذهنی، تکانه‌ها و افکاری که مدام تکرار می‌شوند و ناراحتی و اضطراب را به همراه خودش دارد وسواس فکری به شمار می‌رود.
  • وسواس عملی: رفتار‌های تکراری مانند شستن دست‌ها، چک کردن باز یا بسته بودن شیر گاز، چک کردن بسته بودن در یا از برق کشیده شدن اتو، منظم کردن‌های بیش از اندازه و… انجام این فعالیت‌ها به قدری زیاد می‌شود که فرد از کار‌های روزمره خودش مانند تحصیل، امور شغلی، روابط اجتماعی و فعالیت‌های دیگرش می ماند.

وسواس انواع مختلفی دارد.

به چه فردی وسواسی می گویند؟

فرد وسواسی بیش از اندازه برای انجام کاری وقت صرف می‌کند و این در شرایطی است که آن فعالیت نیازی به این میزان دقت و زمان ندارد. برخی‌ها فکر می کنند که وسواس بیماری نیست و نیازی به درمان ندارد یا نباید آن را جدی گرفت. این باور به شدت غلط است و فرد وسواسی باید از مشاور وسواس برای درمان این اختلال کمک بگیرد. خوب است بدانید خیلی از افراد وسواسی بعد از پایان جلسات درمانشان غول وسواس را شکست دادند و از عذاب آن رهایی پیدا می‌کنند.

مشاوره چه کمکی به فرد وسواسی می کند؟

روانشناس با تشخیص، شناسایی و ریشه‌یابی علت وسواس فرد، با کمک تکنیک‌ها، حل مشکلات و یاد دادن مهارت‌ها به درمان می‌پردازد. اما نکته‌ای که باید بدانید این است که، گاهی مشاوره وسواس نیازمند جلسات طولانی‌تری است و اگر مراجع با مشاور همکاری کند، دیگر نیازی به ارجاع نزد روانپزشک نیست و بدون استفاده از داروهای شیمایی روند درمان خود را کامل می‌کند. پس همکاری مراجع با درمانگر خود از نکات اصلی درمان به شمار می رود.

شناسایی و ریشه یابی علت وسواس فرد توسط مشاوره وسواس انجام می‌شود.

فواید مشاوره تلفنی وسواس در چیست؟

برخی از افراد وسواسی جلسات اول مشاوره به قدری که بر روی تمیزی محیط تمرکز دارند بر موضوع اصلی تمرکز ندارند و این موضوع بر روی اثر بخشی صحبت‌های مشاور کم می‌کند. اما با استفاده از مشاوره تلفنی و آوردن دکتر به منزل خود با خیال راحت بر موضوع اصلی تمرکز می‌کنند.

همچنین در خیلی از شهر ها و روستا امکان دسترسی به متخصص مجرب کمتر است و یا هزینه رفت و آمد به جلسات خودش به عنوان هزینه‌ای جدا محسوب می‌شود. در شهر‌های بزرگتر هم مشاوره وسواس تلفنی به شما کمک می‌کند از ترافیک در امان بمانید و به راحتی با مشاور خود در ارتباط باشید.

برای مشاوره تلفنی اگر داخل تهران هستید می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید:

  • 02177434921
  • ۰۹۳۶۸۴۶۱۰۳۴

همچنین شماره کشوری مشاوره تلفنی

  • ۹۰۹۹۰۷۱۱۵۷

فواید مشاوره آنلاین وسواس در چیست؟

امروزه با دسترسی راحت‌تر به فضای مجازی، مشاوره انلاین با تماس تصویری شرایط مشاوره را برایمان راحت‌تر کرده است و در حالی که درخانه هستیم به راحتی با مشاور خود صحبت می‌کنیم. مخصوصا در ایام کرونا دیگر نگران به خطر افتادن سلامتیمان نیستیم. شماره واتساپ مرکز مشاوره ی شکرانه ۰۹۳۶۸۴۶۱۰۳۴ می‌باشد که می‌توانید با تعیین وقت قبلی برای مشاوره درمان وسواس با آن تماس بگیرید.

مشاوره آنلاین وسواس برای افراد غیربومی و ساکنان خارج از کشور توصیه می‌شود.

سخن آخر

وسواس یک اختلالی است که فرد را وادار به انجام اعمال تکراری یا فکر های آزار دهنده می کند. این اختلال قابل درمان است و هرچه زودتر فرد به متخصص مراجعه کند روند درمانی سریع تر و راحت تری را سپری می کند. اما متاسفانه خیلی از افراد وسواسی نمی پذیرند که بیمار هستند و نیاز به درمان دارند. مشاوره وسواس که یکی از انواع مشاوره فردی است به این اشخاص کمک می کند تا هرچه سریع تر از این روند خسته کننده خلاص شوند. وسواس فقط به شست شو و تمیز کاری محدود نمی شود و می تواند تمام زوایای زندگی را مختل کند. مشاوره درمان وسواس به تمامی این مشکلات تا حد زیادی خاتمه می بخشد.