مشاوره شکست عشقی

عشق یکی از زیباترین احساساتی است که انسان ها آن را تجربه میکنند. هر انسانی عاشق می شود، اما زمانی که عمر رابطه به سر بیاید و تمام شود، آن روی سکه را می‌بیند و با سختی‌ها و غم سنگین این مسئله مواجه می‌شود. اکثر ما آدم‌ها در جایی از زندگی خود شکست عشقی خورده‌ایم. رابطه عاطفی که به جدایی و شکست منجر می‌شود می‌تواند حجم زیادی از احساسات منفی مانند غم، اضطراب و خشم را برای فرد ایجاد کند. شکست عشقی روندی است که هر کس ممکن است در دوره‌ای از زندگی خود تجربه کند و قطعا تجربه سختی است.

بسته به عمق و شدت هر شکست عشقی گاهی منجر به ایجاد یک دوره سوگ می شود. همانطور که می‌دانید بعد از شکست عشقی نباید یک گوشه نشست و گریه زاری کرد اما چه کاری بهتر است تا صدمه کمتری به خود بزنیم؟ دو گزینه پیش رو داریم: یا سعی کنیم رابطه سرد شده را ترمیم کنیم یا اینکه به کمک مشاوره شکست عاطفی فراموشش کرده و از آن بگذریم.

این دوره با توجه به شدت و عمق عاطفه شکل گرفته در رابطه می تواند حتی تا چند ماه ادامه یابد تا بتوانیم راه‌های فراموش کردن یک نفر را آموزش ببینیم. شما برای مشاوره شکست عشقی چه به صورت تلفنی یا آنلاین و چه به صورت حضوری می‌توانید از مرکز روانشناسی شکرانه کمک بگیرید.

مشاوره درمان شکست عشقی چگونه به ما کمک می‌کند؟

نمی‌توان سختی و رنج شکست عاطفی را نادیده گرفت اما بهتره به جنبه‌های دیگر این فراغ توجه کنیم. شکست عشقی و تمام شدن یک رابطه که به هر دلیلی به نتیجه نرسیده، مزایا و فوایدی هم دارد. در واقع شاید تمام شدن بعضی از روابط به نفع هر دو نفر باشد و به روند زندگی طبیعی و تجربه‌های آن‌ها کمک کند. البته قطعا اگر خودمان در این موقعیت باشیم نمی‌توانیم انقدر واقع بینانه به آن نگاه کنیم و هیجانات منفی ما را آشفته می‌کند. مشاوره برای مواجه شدن با احساسات منفی در زمان شکست عاطفی کمک می‌کند تا واقع بینانه و با آرامش بیشتری این دوره سوگواری را سپری کنیم.

شکست عاطفی انواع مخلتفی دارد:

 • ناپدید شدن یکی از طرفین رابطه بدون هیچ حرف و توضیحی یکی از سخت ترین ضربه های روحی است. حقیقت تلخ این است که او متاسفانه به تنهایی برای رابطه‌تان تصمیم گرفته و از شما جدا شده. قطعا این شرایط بسیار سخت است ولی شما به کمک مشاوره می‌توانید راحت‌تر موضوع را بپذیرید.
 • خیانت دیدن و جایگزین شدن فرد دیگری به جای شما قبل از اتمام رابطه یکی از بیشترین نوع شکست عاطفی در جوامع امروزی است. متاسفانه افراد زیادی سالانه به دلیل خیانت دیدن و عدم توجه به اهمیت مشاوره شکست عشقی حین مواجه با چنین شکستی رفتارهای نادرست و خطرناکی انجام می‌دهند. خشم خود را نمی‌توانند کنترل کنند و در نتیجه منجر به اتفاقات ناگواری مثل قتل و یا خودکشی میشوند.
 • مرگ و از دنیا رفتن یکی از طرفین که در همه افراد میزان رنج بیشتری نسبت به موارد بالا به فرد متحمل می‌شود. دلیل آن هماهنگی سوگواری برای مرگ عزیزان و سوگواری برای شکست عشقی و جدایی است. رنج بسیاری به فرد وارد می‌شود و در کنترل احساسات خود ناتوان می‌شود و غم و اندوه آن به میزانی می‌رسد که در آمار جهانی خودکشی‌های بسیاری در مواجه با این نوع شکست ثبت شده است.
 • جدایی با دعوا و مشاجره و با رفتارهایی که فرد خاطرات خوب گذشته را مخدوش میکند و با حرف‌های نه چندان خوشایند طرف مقابلش را می‌رنجاند. گاهی افراد به دنبال بهانه برای تمام کردن رابطه یا گرفتن انتقام از طرف مقابل هستند و تصمیم می‌گیرند با دعوا و مشاجره به هدف خود برسند. به همین دلیل گاهی اوقات یک طرف رابطه قربانی تصمیم خودخواهانه طرف دیگر می شود.
 • در نهایت تمام این شکست‌ها احساسات منفی زیادی فرد را در برمیگیرد که از مدیریت آنها ناتوان است. احساساتی مثل : غم و ناراحتی، ترس و … که گاهی منجر به افسردگی میشود، درمان افسردگی بعد از شکست عشقی با مشاوره روانشناسی شکرانه کمک می‌کند این آسیب‌دیدگی را پشت سر گذاشته و بتوانید از پس انرژی منفی های زندگی بر بیایید.

چگونه در هنگام شکست عاطفی خود را مدیریت کنیم؟

 1. در چنین دوره‌ای بهترین کمکی که می‌توانیم به خودمان بکنیم این است که فعالیت‌های روزمره خودمان را مختل نکنیم.
 2. ورزش کنیم و به سلامت جسم و روحمان اهمیت دهیم.
 3. تغذیه خود را اصلاح کنیم و از پر خوری و یا کم خوری‌های عصبی جلوگیری کنیم.
 4. کتاب بخوانیم و در جهت افزایش اعتماد به نفس خود قدمی برداریم.
 5. به ویژگی‌های ظاهری خود برسیم، پوشش و سر و وضع خود را مرتب کنیم.
 6. خودمان را مدام سرزنش نکنیم و قبول کنیم که مقصر بودن و یا نبودن ما مشکلی را حل نمی‌کند.
 7. تلاش نکنیم که بلافاصله فرد دیگری را جایگزین کنیم و به خودمان فرصت بدهیم.
 8. به کمک مشاور و روانشناس احساست منفی خود را تخلیه کنیم.
 9. نقاط منفی ادامه رابطه را با خودمان مرور کنیم و مزایای جدا شدنمان را به خود یادآوری کنیم.
 10. یادگارهای و عکس‌هایمان را دور بیندازیم.
 11. قبول کنیم که همه چی تمام شده و زندگی بدون آن فرد هم ادامه دارد.
 12. سفر برویم و با دوستانمان طبیعت گردی کنیم.
 13. در پایان از اثرات مثبت مشاوره درمان شکست عشقی غافل نشویم.

سخن آخر

یکی از مشکلاتی که امروزه خیلی از افراد بخصوص جوانان با آن روبرو هستند شکست عشقی است. مسئله‌ای که آسیب‌های جسمی و روحی متعددی را در پی دارد و می‌تواند ابعاد مختلف زندگی را تحت تاثیر قرار دهد. اینکه بتوان در هنگام شکست عاطفی بتوانید عواطف و احساساتتان را به نوعی مدیریت کنید شاید در ابتدا دشوار و حتی غیرممکن به نظر برسد. در چنین شرایطی کمک گرفتن از مشاوره شکست عشقی که به نوعی زیرشاخه مشاوره فردی محسوب می‌شود می‌تواند بسیار موثر باشد. مشاور و روانشناس با ارائه راهکارهای مختلف به شما خواهد گفت که چگونه می‌توانید در زمان شگست عشقی شرایط را مدیریت کنید.