مشاوره اضطراب و استرس

استرس و اضطراب جز احساسات رایجی است که شاید در طول زندگی بارها تجربه کنیم. اما هنگامی که استرس شدید می‌شود از کنترلمان خارج می‌شود. همه انسان‌ها می‌توانند برای پیش بینی‌های خود برنامه ریزی کنند. این امر باعث می شود اتفاقاتی که در گذشته رخ داده را به حال و آینده نیز تعمیم دهیم و همین باعث می‌شود که احساس نگرانی داشته باشیم. نگرانی در حقیقت همان جنبه ادراکی اضطراب است. این اضطراب تمرکز بر روی انجام صحیح کارها را دچار مشکل می‌کند. استرس و اضطراب ، برای بیشتر مردم تجربیاتی شایع هستند که هر روز با آن‌ها مواجه هستند. در واقع، ۷۰ درصد بزرگسالان مقدار زیادی از آن ها را به صورت روزانه، احساس می کنند.

بروز نشانه استرس و اضطراب می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. عوامل ارثی و ژنتیکی، حوادث کودکی، عوامل زیست شناختی و جسمانی ، عوامل محیطی و اجتماعی و… از جمله مواردی هستند که می‌توانند سبب ایجاد استرس و اضطراب در شرایط مختلف شوند. استرس و اضطراب از جمله احساساتی است که در صورت عدم توجه به آن، باعث آسیب و اختلال در عملکرد زندگی ما میشوند و سلامت روانمان را به خطر می‌اندازد.

عوامل گوناگونی می‌توانند باعث ایجاد اضطراب شوند. به همین جهت درمان آن برای ما ضرورت دارد. در صورتی که احساس می‌کنید دچار استرس شده‌اید و فشارها و مشکلات برای شما استرس زیادی به همراه دارند حتما از مشاوره اضطراب و استرس مرکز مشاوره شکرانه کمک بگیرید. همه ی ما در زندگی ، احساساتی مثل استرس و اضطراب را تجربه کرده ایم. اما تفاوت بین این دو احساس چیست؟ اضطراب یعنی چه؟ چه عواملی باعث اضطراب ما میشوند و چگونه آنها را کنترل و درمان کنیم؟ مشاوره چه کمکی به ما میکند؟ اینها سوالاتی هستند که در این مقاله به آنها پاسخ میدهیم.

اضطراب چیست؟

اضطراب در لغت به معنای آشفتگی، تپیدن، پریشانی، لرزیدن، بی قراری است. استرس و اضطراب به خودی خود یک واکنش طبیعی است. ولی اگر مدیریت نشود و از حد مفید خود خارج شود، زندگی را دچار مشکل می‌کند. مثلا می‌تواند سبب به وجود آمدن مشکلات روحی و انواع اختلالات اضطرابی در فرد شود، ممکن است عوارض جسمی مانند سردردهای عصبی، ناراحتی معده و دستگاه گوارش و اختلالات خواب را در پی تجربه استرس و اضطراب داشته باشد.

استرس‌های شدید به طور کلی سیستم ایمنی بدن را ضعیف و فرد را در برابر بیماری‌های جسمی و روانی آسیب‌پذیر می‌کند. اضطراب یک احساس ناخوشایند همراه با دلواپسی است که فرد در موقعیت‌های مختلفی می‌تواند آن را تجربه کند که اصولا همراه با درماندگی و برانگیختگی فیزیولوژی می باشد. برای مدیریت استرس و پیشگیری از همه این مشکلات می‌توان از دکتر مشاوره استرس کمک گرفت. مرکز مشاوره روانشناسی شکرانه آماده است تا با خدمات مشاوره تلفنی اضطراب و استرس و مشاوره رفع استرس حضوری پاسخگوی تمامی سوالات شماباشد.

تفاوت بین استرس و اضطراب چیست؟

اصلی‌ترین فرق استرس و اضطراب این است که استرس دلیل روشن و واضحی دارد. در حالی که اضطراب دلیل روشنی ندارد و معمولا شما حس دلشوره ی خود را نمیتوانید برایش منشا پیدا کنید. هنگامی که کسی می‌گوید دچار نگرانی است و این نگرانی و ترس دلیل روشنی دارد که فرد به آن آگاه است؛ می‌گوییم که او دچار استرس شده است. اما هنگامی که نگرانی و دلشوره‌های فرد بدون دلیل است و فرد دلیل درستی برای آن ندارد؛ فرد دچار اضطراب شده است.

پس در واقع استرس سخنرانی، استرس آزمون دانشگاه، استرس رانندگی درست است و نشود برای چنین چیزهایی از واژه‌ی اضطراب استفاده کرد. استرس در انواع مختلف هست که بعضی از آنها خوب است و شدت کمتری دارد اما اضطراب در هر صورت مضر و بد است. استرس می‌تواند مثبت باشد (مثل استرس امتحان که باعث بالا رفتن کارایی و تلاش بیشتر شما میشود، احساس استرس باعث می‌شود فرد درس خواندن و آماده شدن برای آزمونش را جدی‌تر بگیرد) در حالی که اضطراب هیچ ویژگی مثبتی ندارد.

استرس در واقع زمینه‌ساز اضطراب است و اگر کنترل و درمان نشود دچار اختلال میشویم. استرس قبل از اضطراب پدید می‌آید و ممکن است فرد تلاش کند که با بهره‌گیری از مکانیزم‌های دفاعی، عوامل استرس‌زا را کنترل کند و استرس را مدیریت کند.

عوامل استرس زا کدامند؟

  • ظاهر و شرایط جسمی (مثل عدم رضایت از ویژگی های جسمی)
  • حضور در اجتماع (مثل سخنرانی ها و کنفرانس ها)
  • احساس رقابت با دیگران (مثل شرکت در مسابقه ها)
  • سلامتی و بیماری ها (مثل بیماری های صعب الاعلاج)
  • تغییرات ناگهانی (مثل مهاجرت ها )
  • وضعیت اقتصادی (مثل ورشکستگی ها و یا قرنطینه های کرونا)
  • روابط بین فردی و احساسی (مثل روابط زناشویی و یا کارمند و کارفرما)
  • سوگ و فقدان ها (مثل مرگ عزیزان و یا شکست عاطفی)
  • موقعیت و شرایط در محل کار (مثل مصاحبه و یا تعدیل نیرو)
  • موقعیت های تحصیلی (مثل کنکور و امتحان)

درمان اضطراب و استرس چیست؟

طبق اطلاعات و مطالعات انجام شده توسط روانشناسان بیشتر اختلالات عصبی ریشه در اضطراب دارند، اختلالاتی مانند وسواس، بی‌خوابی، سردردهای مزمن، اضطراب و استرس ها را می‌توان از طریق مشاوره کاهش داد. بسیاری از اصلاح رفتارها به شما در جهت درمان اضطراب و استرس مثل اصلاح تغذیه، ورزش کردن، ریلکسیشن و راهکارهای روانشناس کمک می‌کند

مشاوره کنترل استرس و اضطراب چه کمکی به ما می‌کند؟

مشاوره کنترل استرس و اضطراب به عنوان زیرشاخه‌ مشاوره فردی با توجه به اینکه زندگی و سلامت جسمی و روانی‌مان را تحت تاثیر قرار می‌دهد از اهمیت خاصی برخوردار است. از آنجایی که ما در شرایط حساسی که انتظارش را نداریم، دچار اضطراب و نگرانی می‌شویم، همیشه به دنبال راه حلی برای کاهش این علائم آزاردهنده هستیم. مشاوره به کمک شناخت ویژگی‌های شما و پیدا کردن منشا استرستان با تکنیک‌های درمانی جهت بهبود علائم به شما کمک می‌کند و در نتیجه با کنترل استرس خود اضطراب شما طی جلسات مشاوره اتفاق می‌افتد.

سخن آخر

خیلی از افراد در شرایط و زمان‌های مختلف از استرس و اضطراب بیش از حد رنج می‌برند و همین موضوع سبب شده که در انجام بسیاری از کارهای مهم خود دچار مشکل شوند. این اختلال در صورت بی‌توجهی و عدم درمان می‌تواند مشکلات متعددی را برای افراد به وجود آورد. به سبب اهمیت این موضوع کسانی که درگیر چنین مشکلی هستند باید هر جه سریع‌تر به مشاوره کنترل استرس و اضطراب مراجعه کنند و تحت درمان قرار بگیرند.