روان درمانی

به طور کلی روشی که روانشناس برای بررسی وضعیت روانی و درمان اختلالات استفاده می‌کند، روان درمانی نام دارد. در جلسات، مشاور از طریق مصاحبه بالینی، مشاهده و آزمون‌های روانی به بررسی کامل وضعیت مراجع می‌پردازد. سپس با درک و اطلاعات کامل با توجه به رویکرد درمانی خودش، بهترین راه حل را پیش پای درمانجو قرار می‌دهد. جلسات مشاوره تنها برای افراد مبتلا به اختلالات روانی نمی باشد. همه افراد برای راهنمایی و ارتقای کیفیت زندگی می‌توانند از کمک های روان درمانگر استفاده کنند.

روان درمانی چیست و در چه مشکلاتی به ما کمک می کند؟

جلسات مشاوره روان درمانی برای هر رده سنی به صورت فردی یا گروهی در مرکز روان درمانی برگزار می شود.

روان درمانی فعالیتی است که متخصصان روانشناس در جلسه مشاوره برای بهبود مشکلات هیجانی و درمان اختلالات روانی انجام می‌دهند. این فرایند برای درمان انواع اختلالات و مشکلات درونی و بین فردی کاربرد دارد:

 • اختلالات اضطرابی
 • افسردگی
 • وسواس
 • درمان اعتیاد و اختلالات مرتبط با سومصرف مواد
 • مشکلات سازگاری با شرایط جدید زندگی
 • پذیرش شرایط آسیب زا از بلاهای طبیعی مانند سوگ
 • مشکلات زناشویی و مسائل جنسی
 • افزایش اعتماد به نفس و یادگیری مهارت ها
 • اختلالات خواب
 • اختلالات شخصیتی و …

جلسات روان درمانی به چه صورتی برگزار می شود؟

جلسات مشاوره برای هر رده سنی به صورت فردی یا گروهی در مرکز روان درمانی برگزار می‌شود. مدت زمان هر جلسه بین ۴۵ تا ۶۰ دقیقه است. اوایل عموما ، هفته ای یک بار تشکیل می شود. تعداد این جلسات متناسب با موضوع مراجعه متفاوت است و به تشخیص درمانگر بستگی دارد.

آیا روانشناس دارو تجویز می کند؟

روانشناس اجازه تجویز دارو برای مراجع را ندارد. هر زمانی که تشخیص دهد روند درمانی نیاز به دارو درمانی هم دارد، درمانجو را به روانپزشک ارجاع می‌دهد. به طور کلی تفاوت روانشناس و روانپزشک بدین ترتیب است:

 • یک روانشناس در رشته روانشناسی تحصیل می‌کند. این در حالی است که روانپزشک در شاخه پزشکی فارغ التحصیل می شود.
 • روانشناس اجازه تجویز دارو را ندارد. از در طرف دیگر روانپزشک می‌توان برای بیمار دارو تجویز نماید.

انواع روش‌های روان درمانی

۱- درمان های شناختی رفتاری

درمان شناختی رفتاری یا همان cbt به فرد کمک می‌کند تا عادت‌های بد رفتاری و مخرب را شناسایی کند و رفتار اصلاح شده را جایگزین آن کند.

۲- طرحواره درمانی

این روش درمانی بیشتر بر مشکلاتی که ریشه عمیقی در گذشته دارند تمرکز دارد. در این رویکرد با تغییر طرح واره یا همان کهن الگو ها که در سن کودکی شکل می‌گیرد، درمان را انجام می‌دهند.

۳- رفتار درمانی دیالکتیک

این روش درمانی به رویکرد CBT نزدیک است و به تنظیم احساسات فرد کمک می‌کند. اختلال پس از سانحه، اختلال خوردن، اختلال شخصیت مرزی و افکار خودکشی با این روش درمانی، بهبود پیدا می‌کنند.

۴- درمان های روان پویشی

این سبک درمان بیشتر تحت تاثیر روانکاوی قرار دارد و بر الگو های ناخودآگاه ذهن و تجارب کودکی تمرکز می‌کند.

۵- درمان های حمایتی

کمبود اعتماد به نفس، اضطراب، ضعف مکانیسم های مقابله‌ای و ضعف در عملکرد اجتماعی با درمان حمایتی بهبود پیدا می‌کند. این روش کمک می‌کند منابع درونی خودمان را بهتر بشناسیم و از آن استفاده بهتری داشته باشیم.

اقداماتی که به کسب نتیجه بهتر از روان درمانی کمک می کند:

 1. مطمئن شوید که با درمانگر خود احساس راحتی دارید و برای بیان احساساتتان خجالت نمی‌کشید.
 2. درمان زمانی موثر است که شما هم در کنار درمانگر فعال باشید. پس در کنار هم، اهدافی تعیین کنید و به آن عمل کنید.
 3. با صداقت و روراستی صحبت کنید. درمانگر برای به دست آوردن اطلاعات و تشخیص نیاز به داده های صحیح دارد. در روند مشاوره به راحتی تمامی احساسات، افکار و تجربیاتتان را با روانشناس در میان بگذارید و پنهان کاری نکنید.
 4. زمانی که تصمیم می‌گیرید به مشاوره بروید به خودتان قول دهید به برنامه درمانی خود متعهد هستید.
 5. برای گرفتن نتیجه عجله نکنید. تغییر برخی احساسات و افکار نیازمند زمان است. منتظر نتایج فوری نباشید.
 6. اگر درمانگر به شما برنامه‌ای می‌دهد، مانند نوشتن احساسات روزانه و.. به طور کامل انجام دهید.
 7. اگر از روند درمان راضی نیستید حتما به متخصص اعلام کنید و آن را در جریان بگذارید.

مشاوره تلفنی روان درمانی

روشی که روانشناس برای بررسی وضعیت روانی و درمان اختلالات استفاده می کند، روان درمانی نام دارد.

برخی از افراد به دلیل نداشتن وقت کافی، نداشتن مرخصی، در دسترس نبودن کلینیک روان درمانی، پیدا نکردن مشاور خوب در نزدیکی محل زندگی و سخت بودن مسیر رفت و آمد روان درمانی تلفنی را انتخاب می‌کنند. این روش یکی از راحت ترین روش‌های مشاوره است که طرفداران خودش را دارد. درست است که در مشاوره حضوری احساس همدلی بین مراجع و مشاور بیشتر است ولی مرکز مشاوره شکرانه با برقراری مشاوره تلفنی به کیفیت مشاوره حضوری آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است. برای تعیین وقت می‌توانید با شماره ۰۲۱۳۳۲۵۴۰۲۱ تماس بگیرید.

سخن آخر

اصطلاح روان درمانی برای فعالیتی است که متخصص روانشناس در جلسه مشاوره انجام می‌دهد. روان درمانگر برای درمان اختلالات رفتاری و مشکلات هیجانی به فرد کمک می‌کند. مشاوره روان درمانی از رویکرد‌های متفاوتی برای درمان استفاده می‌کند. انتخاب روش درمانی بستگی به مشکل مراجع دارد. افراد در هر سنی می‌توانند از خدمات مشاوره روانشناسی مرکز مشاوره شکرانه استفاده کنند.