تست روانشناسی

نتایجی که از تست‌ روان شناسی به دست می‌آید می‌تواند قطعه‌های از دست رفته یک پازل پیچیده و جذاب را پیدا کند.

تست های روانشناسی ابزار کار مشاور است که به وسیله آن سلامت روان را می سنجد. این تست‌ها باید توسط متخصص بهداشت روان انجام گیرد و نیاز به تفسیر تخصصی دارد که آن، کار روان سنج می‌باشد. البته روانشناسان، مشاورین، روانپزشک‌ها و روانکاوهایی که آموزش لازم را گذرانده باشند می‌توانند از این ابزارها استفاده کنند. درمانگران برای شروع درمان و نوشتن برنامه درمانی، تنها به پاسخ یک تست روان بسنده نمی‌کنند. این ارزیابی و نتیجه گیری شامل استفاده از چندین ابزار، سوالات شفاهی، تکمیل پرسشنامه، شرح حال مراجع، مصاحبه بالینی و در صورت نیاز مصاحبه با اطرافیان انجام می‌گیرد. کمک گرفتن از تست روانشناسی شخصیت به مشاور این کمک را می‌کند که آگاهی بیشتری از شخصیت مراجع به دست آورد و شناخت بهتری نسبت به او پیدا کند.

برخی از افراد تمایلی برای انجام این آزمون‌های روانی ندارند و یا پاسخی به دور از حقیقت به سوالات می‌دهند. آن‌ها نگران قضاوت مشاور از نتجه آزمون هستند. در این جا باید گفت که پنهان کاری از مشاور به ضرر مراجعه کننده تمام می‌شود، چرا که نه تنها روند درمانی به درستی انجام نمی‌شود، بلکه هزینه و وقت طرفین نیز سوخت می‌شود. اولین ویژگی یک مشاور خوب رازداری می‌باشد و در هیچ نقطه‌ای از جلسه قرار نیست که قضاوتی منفی در مورد پاسخ‌های درمانجو انجام شود.

تست‌های روانشناسی چیست؟

تست های روانشناختی متعددی برای اهداف مختلف تهیه و تدوین شده است. از این آزمون‌ها برای سنجش بسیاری از اختلالات و بیماری‌ها استفاده می‌شود. برای مثال تست استرس، تست افسردگی، تست اضطراب، تست شخصیت و… . تست‌های معتبر توسط روان سنج‌ها و روانشناسان متخصص بر اساس مطالعات علمی ساخته شده است که پایایی و روایی قابل اعتمادی دارد اما در مقابل، تست‌های آنلاین بسیاری وجود دارد که صرفاً برای سرگرمی مناسب می‌باشد و هیچ اعتبار علمی ندارد.

همه ما در اینترنت، شبکه‌های اجتماعی، سایت‌های مختلف، در مجلات و روزنامه‌ها، تست هایی به عنوان شخصیت همسران، تست عشق، تست شخصیت شناسی تصویری، تست خیانت، تست هوس یا عشق، تست جالب و… دیده‌ایم. از آنجایی که این آزمون‌های نامعتبر هیچ گونه روایی ندارند نمیتوان به نتایج آن‌ها هم اعتماد کرد. همچنین تست‌های معتبر روانشناسی باید توسط یک روانسنج یا متخصص تفسیر شود. تنها در این صورت است که می‌توان به نتایج آن استناد کرد.

نتایجی که از تست‌ روان شناسی به دست می‌آید می‌تواند قطعه‌های از دست رفته یک پازل پیچیده و جذاب را پیدا کند. هر فردی که به کلینیک روانشناسی شکرانه مراجعه می‌کند، می‌تواند دنیایی از تجربیات چند وجهی، مشکلات متعدد، جهان بینی متفاوت، دیدگاه شخصی، نقاط قوت، نقاط ضعف در مهارت های زندگی، اختلالات و.. داشته باشد. این افراد می‌خواهند شرایط زندگی خود را بهبود ببخشند و از تعارضات درونی، احساس ناامیدی و سردرگمی رها شوند.

روایی و پایایی به چه معناست؟

به طور کلی و به زبان ساده، روایی به این معنی است که روش یا ابزار بکار گرفته شده تا چه حد می‌تواند خصوصیت مورد نظر ما را درست اندازه گیری کند. پایایی نیز به این معنی است که اگر در چند زمان مختلف از یک جمعیت مشخص آزمونی را بگیریم نتیجه به دست آمده یکسان باشد. آزمونی معتبر است که روایی و پایایی داشته باشد.

روانسج کیست؟

روانسنجی یکی از زیر شاخه های روانشناسی می‌باشد که در این رشته، درباره مطالعه نظریه و فنون اندازه گیری روانشناسی آموزش داده می‌شود. روانسنجی که به اندازه گیری روانشناسانه اشاره دارد به سنجش مولفه‌های این رشته کمک شایانی می‌کند. یک روان سنج باید به نرم افزارهای آماری و تحلیل آن تسلط داشته باشد و در زمینه ساخت پرسشنامه، سنجش روایی تست‌ها و تفسیر دقیق آزمون‌های روانی فعالیت دارد.

معتبر ترین تست های روانشناسی

تست‌های معتبر روانشناسی که در مرکز مشاوره شکرانه گرفته می‌شود عبارت است از:

فواید تست‌های روانشناختی

تست‌های معتبر روانشناسی اطلاعات گسترده‌ای را در مدت زمان نسبتاً کوتاهی در رابطه با جنبه‌های متعدد زندگی یک فرد از جمله: توانایی‌های شناختی، ویژگی‌های رفتاری، ویژگی های شخصیتی و عملکرد فرد ارائه می‌دهد. داده‌های به دست آمده از طریق آزمایش روان به درمانگران بینش و آگاهی از دنیای منحصر به فرد مراجع می‌دهد.

سلامت روان به طور کلی یک الگوی یکسان ندارد به همین دلیل نمی توان هر فرد را با یک روش یکسان درمان کرد. بنابراین زمانی که برای هر درمانجو با توجه به علت مراجعه، برنامه درمانی طراحی شود، اثربخشی درمان بیشتر است. در این راه هرچه اطلاعات بیشتری مانند: اطلاعات بین فردی، درون فردی، عاطفی، رفتاری، شناختی و.. در مرحله ارزیابی از مراجع گرفته شود، درمانگر درمان موثرتری را انتخاب می‌کند. برخی از فواید آزمون‌های روانشناختی عبارتند از:

 • شناخت توانایی‌های رشدی مراجعان
 • افزایش دقت در تشخیص درمانگر
 • اطلاعات غنی در مورد سطوح فعلی عملکرد
 • درک رفتارهای مشکل ساز
 • شناسایی مناطقی که نیاز به پشتیبانی اضافه تری دارد.
 • نقاط قوت مراجعه کننده را مشخص می‌کند که باید در درمان گنجانده شود.
 • کمک به اهداف هدفمند تر برای برنامه ریزی در درمان.

تست‌های روانشناختی برای کودکان در چه زمینه هایی استفاده می‌شود؟

 • تشخیص وجود تاخیر در رشد
 • اختلالات یادگیری
 • مشکلات پردازشی
 • اختلال کمبود توجه
 • بیش فعالی
 • اختلالات طیف اتیسم
 • اختلالات عاطفی
 • اختلالات خلقی
 • اختلالات اضطرابی
 • اختلالات رفتاری
 • شناسایی استعدادها
 • تعیین سطح هوش

تست های روانشناختی برای نوجوانان در چه زمینه هایی استفاده می‌شود؟

 • شناسایی مهارت‌ها
 • انتخاب رشته تحصیلی
 • سنجش رشد فکری
 • تعیین مشکلات اجتماعی شدن
 • تعیین توانایی‌های حرفه‌ای
 • شناسایی اختلالات روانی

تست های روانشناختی بزرگسالان در چه زمینه هایی استفاده می‌شود؟

 • بررسی استعداد های شغلی
 • بررسی مهارت‌ها
 • بررسی آسیب شناسی روانی
 • شناسایی اختلالات افسردگی
 • شخصیت اضطرابی
 • وسواس
 • تعیین نقاط قوت و ضعف فرد برای مدیریت رفتاری

همچنین:
زمانی که شواهدی از آسیب های فیزیکی برای یک وضعیت مشاهده نمی‌شود از تست های روانشناسی کمک می‌گیریم. این تست ها به مانند یک آزمایش پزشکی انجام می‌شود.

تست روانشناسی

الزام مراجعه به روانشناس برای انجام تست روانشناسی

مجموعه تست‌های روانشناختی موجود برای همه افراد مناسب نمی باشد هر تست متناسب با نیاز و شرایط درمان جو باید مورد استفاده قرار‌گیرد. الزام مراجعه به روانشناس درهمین جا دیده می‌شود. تنها یک متخصص با توجه به نیاز فرد می‌تواند تشخیص دهد که مراجعه کننده چه تست‌هایی را باید انجام دهد. نتایج حاصل از این تست‌ها، در کنار مصاحبه بالینی، برنامه درمانی مناسب را مشخص می‌کند و حتی در صورت نیاز مراجعه کننده را به متخصصان دیگر ارجاع می‌دهد.

هنگام ارزیابی روانشناختی فقط باید به دنبال خدمات یک متخصص باشید. همچنین توجه داشته باشید که روانشناسان اغلب ترکیبی از تست‌های مختلف را برای دستیابی به یک تشخیص جامع توصیه می کنند. علاوه براین، اطلاعات جمع آوری شده از طریق آزمایشات تنها مبنای تشخیص نیست. تاریخچه شخصی، بررسی عمیق سوابق پزشکی، آموزشی، روانشناختی و همچنین در نظر گرفتن عوامل خارجی مانند تفاوت‌های فرهنگی، زبانی و محدودیت‌های آزمون نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

معمولاً هیچ عارضه یا خطری در آزمایش روانشناسی وجود ندارد. این آزمون‌ها می‌توانند با موفقیت، بینش‌های ارزشمندی در مورد توانایی‌ها و رفتار ذهنی فرد ارائه دهند. با این حال، باید در نظر داشت که آزمون‌های روان‌شناختی صرفاً ابزارهایی هستند که ممکن است محدودیت‌های خاصی داشته باشند. علیرغم آزمایش‌های گسترده احتمالی، ابهاماتی در اندازه‌گیری‌ها وجود دارد که ممکن است آزمایش‌ها در آشکار کردن آنها شکست بخورند. همچنین، نتایج آزمایش‌ها ممکن است فقط برای یک دوره معین مرتبط باشند، و اغلب باید به روز شوند تا معتبر و قابل اعتماد باقی بمانند.

انواع تست‌های روانشناسی

انواع مختلفی از آزمون های روانشناختی وجود دارد که می توان آنها را به موارد زیر دسته بندی کرد:

آزمون های پیشرفت و استعداد

این‌ها آزمون‌هایی هستند که برای اندازه گیری سطح عملکرد فکری و شناختی (اغلب برای کودکان) طراحی شده اند. آنها از یک پروتکل تست یکنواخت استفاده می‌کنند و با توجه به هنجارهای تعیین شده تفسیر می‌شوند.

تست های هوش

تست هایی که سعی در اندازه گیری هوش (به عنوان معیار پتانسیل) یا “ضریب هوش” دارند به این دسته تعلق دارند.

تست‌های عصب‌روان‌شناختی

طیفی از تست‌هایی که توانایی‌های شناختی افرادی را که آسیب مغزی، آسیب مغزی ضربه‌ای یا سایر مشکلات عصبی را تجربه کرده‌اند، اندازه‌گیری می‌کنند، اغلب برای شناسایی اختلال و ارزیابی سطح عملکرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. غربالگری برای کودکان دارای تاخیر رشد یا ناتوان از این دسته است.

آزمون‌های شغلی

هدف این نوع آزمون‌های روان‌شناختی تعیین میزان علایق مراجع با مسیر شغلی انتخابی‌اش است.

تست های شخصیت

این آزمون‌ها ویژگی‌های رفتاری، احساسات و نگرش‌ها را برای تعیین نقاط قوت و ضعف شخصی و همچنین شناسایی مسائل شخصیتی یا اختلالات عاطفی ارزیابی می کنند.

تست‌های بالینی خاص

آزمایش‌هایی که با هدف اندازه‌گیری مشکلات بالینی خاص، مانند سطح فعلی افسردگی یا اضطراب انجام می‌شوند. تست روانشناسی توسط یک روانشناس حرفه ای که در این زمینه تخصصی آموزش دیده است، اجرا، ارزیابی و تفسیر می شود. همانطور که قبلا ذکر شد، آزمون می تواند از نظر شکل متفاوت باشد و شامل موارد زیر باشد:

آزمون‌های استاندارد

آزمون‌های رسمی، استاندارد و کتبی که به‌طور عینی برای اندازه‌گیری هوش، یک صفت خاص یا اختلالات ارزیابی می‌شوند. این آزمون‌ها از مواد، دستورالعمل‌های اجرایی و روش‌های امتیازدهی یکسان برای همه آزمون‌دهندگان استفاده می‌کنند تا از مقایسه معنادار و حداقل سوگیری اطمینان حاصل کنند.

مصاحبه بالینی

تست‌های روان‌شناختی ممکن است شامل یک مصاحبه بالینی نیز باشد که در آن از بیماران در مورد نگرانی‌ها و سابقه پزشکی آنها سؤال می‌شود. روانشناسان به پاسخ ها گوش می‌دهند و رفتار را مشاهده می‌کنند تا وجود یک وضعیت را به طور ذهنی تأیید کنند (معمولاً به دلیل ذهنی بودن این روش ارزیابی در کنار سایر آزمون های عینی انجام می شود).

مشاهدات رفتاری طبیعت گرایانه

این نوع آزمایش برای تشخیص شرایط روانی، مانند کودکان، بسیار مهم است. این شامل مشاهده بیمار در خانه، محل کار یا مدرسه واقعی برای کمک به تشخیص بیشتر علائم یک بیماری مشکوک است.

جمع بندی

پس به طور کلی تست روانشناسی ابزار کار متخصصین بهداشت روان هستند که بهتر است توسط یک روان سنج اجرا و تفسیر شود. تست‌های شخصیت شناسی و روانشناسی بسیاری در اینترنت وجود دارد که می توان به راحتی از آن‌ها استفاده کرد و نتایج فوری نیز دریافت کرد اما نکته قابل توجه این است که نتایج این تست‌ها اعتبار علمی ندارد و از دقت کافی برخوردار نیست. به همین دلیل الزام مراجعه به روانشناس تاکید می‌شود.

آزمون‌های روانی برای یک روانشناس به مانند آزمایش‌های پزشکی برای یک پزشک است. همانگونه که پزشکان برای آگاهی از وضعیت جسمانی فرد از آزمایشات و اسکن بدن کمک می‌گیرند، روانشناسان نیز از آزمون های روانی برای به دست آوردن آگاهی و شناخت بیشتر مراجعه کننده کمک می‌گیرند که برای آنها مانند اسکن مغزی می باشد.

همچنین افراد عموماً برای مراجعه به پزشک و یا آزمایشگاه به دنبال بهترین مکان می‌گردند تا نتایج دقیق تری را از وضعیت جسمانی خود داشته باشند. این شرایط برای وضعیت روانی نیز صدق می‌کند و بهتر است افراد برای آگاهی از این شرایط به پیش متخصص روانسنجی مراجعه کنند. مرکز مشاوره شکرانه با داشتن روانشناسان مجرب و همچنین داشتن متخصص روان سنج، معتبرترین تست‌های روانشناسی را از مراجعین خود می‌گیرد و به بهترین نحو تفسیر می‌کند.